Jaką wędzarnię wybrać? – z generatorem dymu czy z paleniskiem?

Drewniana wędzarnia elektryczna z generatorem dymu czy z paleniskiem

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej wędzarni, warto rozważyć dwie popularne w ostatnim czasie propozycje rynkowe: drewnianą wędzarnię z paleniskiem oraz drewnianą wędzarnię elektryczną z generatorem dymu. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nad własnymi potrzebami i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dotyczących sposobu użytkowania wędzarni. Miejsce jej użycia, dostępna przestrzeń, częstotliwość użytkowania i dostępny czas to kluczowe kwestie, które pomogą Ci podjąć decyzję. Poniżej przedstawiamy porównanie tych dwóch typów wędzarni, które powinno pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

wędzarnia elektryczna z dymogeneratorem

To doskonała opcja dla osób ceniących swój czas i komfort. Choć początkowy koszt zakupu może być wyższy, to w dłuższej perspektywie może zaoszczędzić zarówno czas, jak i zrębki, ponieważ jest ekonomiczna i nie wymaga stałego nadzoru. W przypadku tej wędzarni dym jest generowany przez dymogenerator, specjalne urządzenie wtłaczające dym do komory wędzarniczej. Pojemność takiej wędzarni może być różna, zależnie od potrzeb. W wędzarni elektrycznej z generatorem dymu znajduje się grzałka z deflektorem, które równomiernie rozprowadzają ciepło wewnątrz komory. Proces wędzenia przebiega praktycznie samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić czas na inne czynności.

Zasada działania wędzarni z generatorem dymu:

Generator dymu działa na zasadzie podciśnienia generowanego przez pompkę powietrza. Dym jest wtłaczany przez otwory w urządzeniu, utrzymując proces generowania dymu w dymogeneratorze. Wędzarnia z generatorem dymu doskonale sprawdza się przy wędzeniu na zimno i pozwala na długotrwałe wędzenie, w zależności od ustawień pompki. Im większa wydajność pompki, tym więcej dymu jest produkowane, a czas spalania zrębków skraca się. Aby uzyskać pożądaną ilość dymu, konieczne jest eksperymentalne dostrojenie ilości dostarczanego powietrza i użycie odpowiedniej gradacji zrębków. Metoda prób i błędów jest kluczem do sukcesu.

wędzarnia z paleniskiem

Ta opcja jest prostsza niż wędzarnia elektryczna, często wybierana ze względu na tradycję i satysfakcję płynącą z własnoręcznego wędzenia. Proces wędzenia jest zupełnie inny niż w przypadku wędzarni elektrycznej, ponieważ wymaga rozpalenia ognia i nadzoru nad paleniskiem.

Projekt i konstrukcja paleniska są kluczowe, ponieważ wpływają na wiele aspektów, takich jak temperatura w komorze, ilość dymu, rodzaje substancji chemicznych uwalnianych podczas wędzenia oraz ostateczny smak produktu wędzonego.

Różnice w procesie wędzenia:

Wytwarzanie dymu

W wędzarni elektrycznej z dymogeneratorem dym jest generowany niemal od razu po uruchomieniu, o ile mamy dostęp do zasilania elektrycznego. Natomiast w wędzarni z paleniskiem proces wytworzenia dymu zajmuje kilkanaście minut, zależnie od lokalizacji paleniska.

Osuszanie

W wędzarni elektrycznej używa się grzałki z regulacją temperatury i wentylatora do osuszania produktów bez dymu. W przypadku paleniska trzeba kontrolować temperaturę i moment, w którym zaczyna się wydzielanie dymu. Niezależnie od metody wędzenia, warto unikać wędzenia nie osuszonych produktów, aby uniknąć problemów ze smakiem lub wyglądem wędzonek. .

Kontrola dymu

Zarówno w wędzarni elektrycznej, jak i z paleniskiem, kontrola generowanego dymu jest kluczowa. W wędzarni elektrycznej z automatycznym panelem kontrolnym i dymogeneratorem można płynnie regulować przepływ dymu i kontrolować pracę generatora. W wędzarni z paleniskiem wymaga to stałego monitorowania procesu i oceny jakości generowanego dymu.

Kontrola temperatury

W wędzarni elektrycznej temperatura jest regulowana za pomocą sterownika PID. W przypadku wędzarni z paleniskiem, kontrola temperatury jest bardziej skomplikowana i wymaga stałego nadzoru.

Podsumowując, wybór między wędzarnią elektryczną z generatorem dymu a wędzarnią z paleniskiem zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Wędzarnia elektryczna może wydawać się droższa na początek, ale może zaoszczędzić czas i wysiłek w dłuższej perspektywie. 

Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie rozważyć, która z nich lepiej spełni Twoje oczekiwania i potrzeby wędzenia.