Termoobieg w wędzarni – czy to ma sens?

termoobieg w wędzarni elektrycznej

Coraz częściej na rynku są dostępne wędzarnie elektryczne, które są wyposażone w wentylator termoobiegu. Jest to funkcja, która pozwala na rozprowadzenie ciepłego powietrza w komorze i wyrównanie różnic pomiędzy dolną częścią komory wędzarniczej, a jej górną częścią. 

Jak działa termoobieg w wędzarni elektrycznej i do czego służy?

Wydawać by się mogło, że termoobieg wędzarni elektrycznej to coś skomplikowanego. Nic bardziej mylnego. Cały sekret tej funkcji opiera się na wentylatorze zamontowanym w komorze wędzarniczej, który po włączeniu wprowadza w ruch nagrzane powietrze. Dzięki czemu jest ono rozdmuchiwane w każdy zakamarek komory wędzarniczej. Powoduje to, że na wędzonki umieszczone w komorze oddziałuje jednakowa temperatura. 

Zalety wędzarni z termoobiegiem 

Wędzarnia elektryczna z funkcją termoobiegu pozwala w znacznym stopniu na łatwiejsze przygotowanie wędzonek. Działanie wentylatora termoobiegu w wędzarni polega na równomiernym rozprowadzeniu ciepłego powietrza, tak aby w jej wnętrzu na różnych poziomach panowała jednakowa temperatura.  Poniżej przedstawiamy kilka zalet zastosowania termoobiegu w wędzarni: 

  • Równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza wewnątrz komory wędzarniczej pozwala na ujednolicenie temperatury w każdym miejscu wędzarni. 
  • Wędzenie na różnych poziomach pozwala na przygotowanie większej ilości wędzonych produktów dzięki zastosowaniu jednakowej temperatury w komorze.
  • Oszczędność czasu wędzenia i pieczenia – równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza w komorze poprzez wentylator pozwala na skrócenie czasu wędzenia i pieczenia wędzonek
  • Oszczędność energii elektrycznej – przygotowanie wędzonek z wykorzystaniem termoobiegu pozwala na przyspieszenie procesu wędzenia i pieczenia. Co przekłada się na niższe zużycie energii jak i oszczędność w portfelu.
  • Lepsze  efekty wędzenia – dzięki zastosowaniu termoobiegu równomiernie rozprowadzona temperatura oraz dym wędzarniczy znacznie wpływają na wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny wędzonek. 

Kiedy jeszcze używać termoobiegu w wędzarni?

Użycie funkcji termoobiegu zalecane jest również w przypadku podpiekania wędzonek w wędzarni, kiedy to po wędzeniu w dymie, podnosimy temperaturę w komorze wędzarniczej, aby produkt wewnątrz osiągnął zalecaną temperaturę. Wentylator termoobiegu będzie rozpraszał nagrzane powietrze wewnątrz wędzarni co znacznie przyśpieszy proces podpiekania wędzonek. 

Wędzarnia elektryczna z termoobiegiem – prosty i łatwy sposób na lepsze wędzonki

Termoobieg w wędzarni to funkcja, która znacznie przyspiesza i ułatwia proces wędzenia oraz podpiekania. Na rynku są dostępne różne modele wędzarni elektrycznych, jeśli jednak poszukujesz nowoczesnej, ale drewnianej wędzarni elektrycznej z termoobiegiem to sprawdź ofertę naszych wędzarni H&G Smoker

Szukasz więcej informacji odnośnie wędzarni elektrycznych ich budowy i działania sprawdź nasze pozostałe porady:

CZY WĘDZARNIA ELEKTRYCZNA JEST DOBRA?

JAK DŁUGO WĘDZIĆ W WĘDZARNI ELEKTRYCZNEJ?

CZY WARTO KUPIĆ WĘDZARNIĘ ELEKTRYCZNĄ?

DREWNIANA WĘDZARNIA ELEKTRYCZNA Z GENERATOREM DYMU – JAK TO DZIAŁA?

JAK PRZYGOTOWAĆ WĘDZARNIĘ ELEKTRYCZNĄ DO WĘDZENIA?