Gdzie można postawić wędzarnię?

wędzarnia elektryczna H&G Smoker 300l

Wędzarnię ogrodową można postawić praktycznie wszędzie, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, szczególnie jeśli chodzi o wędzarnie murowane. Przede wszystkim należy unikać umieszczania wędzarni zbyt blisko okien, aby uniknąć przedostawania się dymu do wnętrza domu, również nie jest wskazane umieszczenie i użytkowanie wędzarni na balkonie w bloku. Należy również upewnić się, że dym z wędzarni nie będzie przeszkadzał sąsiadom. 

Najlepszym miejscem dla wędzarni jest określone miejsce w ogrodzie lub na podwórku. Niezależnie czy jest to wędzarnia elektryczna czy wędzarnia tradycyjna powinna być oddalona od budynku w bezpiecznej odległości i nie powinna znajdować się w pobliżu łatwopalnych traw, krzewów i drzew. Jeśli w wędzarni mamy otwarte palenisko, nigdy nie zostawiajmy w nim żarzących się węgli.

Wędzarnia ogrodowa a przepisy

Jeśli chcemy postawić niewielkie murowane obiekty, takie jak wędzarnia ogrodowa czy altana, we własnym ogrodzie, nie musimy posiadać pozwolenia na budowę. Jednak musimy poinformować o tym fakcie powiatowy wydział architektury i budownictwa lub gminny inspektorat. Ważne jest, aby dołączyć kopię aktu własności działki do dostarczanych dokumentów. Po upływie 30 dni od złożenia zgłoszenia i braku sprzeciwu ze strony urzędu, możemy rozpocząć budowę murowanej wędzarni ogrodowej.

Drewniana wędzarnia elektryczna z generatorem dymu czy tradycyjna wędzarnia murowana?

Drewniana wędzarnia elektryczna z generatorem dymu – główną zaletą jest jej mobilność. Możemy przenosić ją wszędzie, do naszego przydomowego ogrodu, na ogródki działkowe (jeśli regulamin to dopuszcza) czy nawet na miejsce, gdzie łowimy ryby, aby od razu móc je uwędzić. Przenośna drewniana wędzarnia zazwyczaj jest lekka i ma niewielkie gabaryty, więc możemy ją postawić gdziekolwiek, pod warunkiem, że dym nie będzie przeszkadzał nam ani sąsiadom. W takiej wędzarni nie musimy korzystać z tradycyjnego paleniska, możemy również podłączyć do niej generator dymu, w którym będą się tlić zrębki wędzarnicze. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na załatwianie formalności.

Jeśli szukasz odpowiedniej wędzarni, zapoznaj się z ofertą sklepu wedzarnia-elektryczna.pl Oferujemy drewniane wędzarnie elektryczne z generatorem dymu . U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do wędzenia, wędzarnie elektryczne, zrębki i akcesoria wędzarnicze, jak również możesz sprawdzić przepisy wędzarnicze na naszym blogu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu!