Ile prądu pobiera wędzarnia elektryczna?

ile-pradu-zuzywa-wedzarnia-elektryczna

Tradycyjne wędzenie opiera się na palenisku i podtrzymywaniu ognia w wędzarni, ale obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup wędzarni elektrycznej, która jest bardziej wygodna i precyzyjna. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, ile prądu pobiera wędzarnia elektryczna? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Wędzarnia elektryczna to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu wykorzystuje się elektryczną grzałkę do wytworzenia ciepła w komorze oraz dymogenerator do wytworzenia dymu wędzarniczego. Jest to rozwiązanie wygodne i łatwe w obsłudze, zwłaszcza dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnej wędzarni opalanej drewnem. Jednak jednym z głównych zmartwień użytkowników wędzarni elektrycznych jest zużycie energii elektrycznej.

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zaznaczyć, że zużycie prądu wędzarni elektrycznej może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak model urządzenia, jego moc, czas wędzenia, temperatura wędzenia oraz temperatura otoczenia, a także budowa wędzarni. Przyjrzyjmy się jednak ogólnym wytycznym.

Moc urządzenia 

Moc wędzarni elektrycznej ma znaczący wpływ na zużycie energii elektrycznej. Im wyższa moc, tym więcej prądu będzie zużywane podczas procesu wędzenia. Standardowe wędzarnie elektryczne mają zwykle moc w zakresie od 500 do 2000 watów. Im wyższa moc, tym szybciej można osiągnąć odpowiednią temperaturę do wędzenia.

Czas wędzenia

Aby wędzeni przebiegało prawidłowo, powinniśmy najpierw wygrzać wędzarnię przed wędzeniem, aby pozbyć się wilgoci z komory. Długość czasu, przez jaki urządzenie jest włączone, również ma wpływ na zużycie energii. Im dłużej trwa proces wędzenia, tym więcej prądu zostanie zużyte. Dlatego warto dbać o to, aby nie zostawiać wędzarni włączonej przez długi czas po zakończeniu procesu wędzenia.

Temperatura wędzenia i temperatura otoczenia

Ustalenie odpowiedniej temperatury do wędzenia jest kluczowe. Im wyższa temperatura, tym więcej energii elektrycznej jest potrzebne do jej utrzymania. Jednak nie zawsze potrzebujesz bardzo wysokiej temperatury do wędzenia różnych rodzajów mięsa czy ryb, więc dobór odpowiedniej temperatury może pomóc w oszczędzaniu energii.

Istotnym czynnikiem jest również temperatura otoczenia, im niższa zewnętrzna temperatura tym wędzarnia potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie temperatury zadanej. 

Budowa wędzarni elektrycznej

Wybór odpowiedniego modelu wędzarni elektrycznej może również wpłynąć na zużycie energii. Istotnym czynnikiem jest to, czy wędzarnia elektryczna została ocieplona. Pozwoli to na szybsze osiągnięcie zadanej temperatury w komorze, ale także zapobiega utracie temperatury w trakcie procesu wędzenia.

Podsumowując, ile prądu pobiera wędzarnia elektryczna zależy od kilku czynników, w tym mocy urządzenia, czasu wędzenia, temperatury, budowy wędzarni. Dla większości użytkowników domowych wędzarnia elektryczna nie jest urządzeniem o dużym zużyciu energii elektrycznej. Jednak warto zawsze dbać o racjonalne korzystanie z urządzenia, aby oszczędzać energię elektryczną.

Jeśli zależy ci na obniżeniu kosztów energii, możesz rozważyć zakup wędzarni elektrycznej ze sterownikiem PID co pozwoli na utrzymanie stabilnej temperatury i skrócić czas wędzenia. 

Wędzarnie H&G Smoker są wyposażone w sterownik PID, co oznacza, że inteligentnie zarządza mocą grzałki, co przekłada się na jej wyjątkową ekonomiczność i zdolność utrzymania zadanej temperatury z precyzją do 1°C. Zużycie energii elektrycznej przez wędzarnię przy temperaturze komory wynoszącej 60°C i temperaturze otoczenia wynoszącej 0°C wynosi od 0.7 do 1.0 kilowatogodziny (kW/h). W trakcie całego procesu wędzenia, który zazwyczaj trwa 5 godzin, koszt zużycia prądu oscyluje w przedziale od 3,50 do 5,00 złotych.
* koszt 1kw/h – średnia cena 0,98 gr. (09.2023)

Warto również korzystać z wędzarni elektrycznej z umiarem i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie wykorzystać wędzarnię do przygotowania większej ilości potraw na raz, aby zminimalizować liczbę cykli wędzenia. Dzięki tym prostym krokom możemy zredukować zużycie prądu i cieszyć się pysznymi potrawami wędzonymi bez obaw o rachunki za energię elektryczną.