Przepis na makrelę wędzoną w wędzarni

wędzona makrela przepis

Popularność ryb wędzonych stale rośnie z uwagi na to, że stanowią one źródło składników odżywczych, a przede wszystkim są smaczne. W procesie wędzenia ryba nabiera smaku i zapachu a także uzyskuje ładny złoty kolor. 

Dym wędzarniczy, który oddziałuje na mięso ryby ma właściwości bakteriobójcze i konserwujące, a także antyoksydacyjne. Dzięki czemu wędzone produkty mają zwiększoną odporność na proces jełczenia tłuszczu.  

Jedną z popularniejszych ryb do wędzenia obok pstrąga jest również makrela. Jak przygotować makrelę i ją uwędzić? Dowiesz się z poniższego przepisu.

Metody wędzenia ryb 

Wędzenie ryb to jedna z najstarszych technik konserwacji tego rodzaju produktów. Jej celem było zahamowanie procesu psucia poprzez zastosowanie dymu i soli.

Nadal jest to popularna  i stosowana metoda poprawy smaku i zmiany tekstury ryb.

Wędzenie na zimno polega na konserwacji dymem ryby . Do tego celu wykorzystuje się niską temperaturę w komorze, w której dym jest wtłaczany przez dłuższy czas (ponad 10 godzin) w zależności od wagi i rodzaju wędzonego produktu. Ostateczny smak zależy od czasu trwania tego procesu.

W przypadku wędzenia na gorąco następuje oddziaływanie dymu na produkt, a także poddawanie produktu obróbce cieplnej, gdyż temperatury wędzenia na gorąco oscylują w granicach od 50 stopni wzwyż. 

Makrela wędzona – przygotowanie do wędzenia

Szybkość i prostota przygotowania makreli do wędzenia powoduje, że jest to często wybierana ryba przez użytkowników. Podstawą jest świeżość zakupionej ryby. 

Następnie należy rybę oskrobać, wypatroszyć i odciąć głowę. Można również uwędzić rybę z głową, ale należy wyciąć oczy i skrzela. Kolejnym etapem przygotowania makreli jest mycie pod zimna bieżącą wodą, a następnie przygotowanie solanki. 

Solenie ryby lub solanka 

Są dwa sposoby na przygotowanie ryby do wędzenia. Pierwszy z nich to natarcie ryby solą, należy wtedy zważyć rybę, a następnie odważyć 2%-3% soli względem masy ryby. Przygotowaną wcześniej makrelę posypujemy solą i dokładnie nacieramy. Następnie wkładamy do miski, przykrywamy i chowamy do lodówki na około 12 godzin. 

Drugim sposobem jest przygotowanie solanki, jest  to również bardzo proste. Do naczynia nalewamy wodę, a następnie dodajemy 80 g soli na każdy litr wody. Po rozpuszczeniu się soli, rybę wkładamy do solanki, a całe naczynie umieszczamy w lodówce na około 12 godzin

Ociekanie

Po etapie zasolenia ryby, makrelę należy ja opłukać w zimnej wodzie. A następnie zawieszamy ją w przewiewnym, chłodnym miejscu. W między czasie możemy zacząć rozgrzewać wędzarnię.  

Osuszanie ryby przed wędzeniem

Osuszanie ryby powinno odbywać się bezpośrednio przed wędzeniem, w wygrzanej wędzarni, bez udziału dymu wędzarniczego, do momentu aż powierzchnia ryby będzie sucha i ciepła. Co pozwoli na uzyskanie ładnego złotego koloru podczas wędzenia. 

Jest to ważny etap w całym procesie wędzenia, ponieważ niedostatecznie osuszona ryba może sprawić że ryba się ugotuje i nie nabierze oczekiwanego koloru. 

Jakie zrębki do wędzenia makreli wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem drewna do wędzenia ryb jest mieszanka bukowo-olchowa. Bukowo-olchowe zrębki wędzarnicze nadają żółto-złoty kolor wędzonek o łagodnym smaku i aromacie. 

Wędzenie i podpiekanie makreli

Po dokładnym osuszeniu makreli, można przejść do procesu wędzenia. Temperatura wędzenia makreli powinna oscylować w zakresie 55 – 60°C. Co do czasu wędzenia powinien trwać od 2-do 3 godzin, aby ryba nabrała koloru, ale jednocześnie nie wyschła za bardzo. Dym wędzarniczy powinien swobodnie przepływać i wydobywać się z komory, aby uniknąć efektu ukiszenia wsadu zbyt gęstym dymem. 

Jeśli jesteś zwolennikiem spożywania jeszcze ciepłej ryby prosto z wędzarni to przed końcem wędzenia podnieś temperaturę w wędzarni do 80-90°C na około 15 minut. Tak przygotowana makrela jest również idealnym dodatkiem do past kanapkowych (np. z jajkiem) lub sałatek. 

Podsumowując… sposób przygotowania wędzonej makreli jest prosty i szybki. Dlatego też wiele osób jest zwolennikami ryb wędzonych ze względu na prostotę ich przygotowania. 

Sprawdź również: