Prosty i łatwy przepis na wędzonego pstrąga
Wędzenie jest dość prostym i przyjemnym sposobem przygotowania żywności. Pstrąg w Polsce jest jedną z najpopularniejszych ryb wędzonych, która jednocześnie dostarcza wielu składników odżywczych.
W dalszej części artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób przygotować rybę do wędzenia i ją uwędzić.
Przygotowanie pstrąga do wędzenia
Dokładne przygotowanie ryby do wędzenia należy zacząć od umycia jej wodą, oskrobania z łusek i wypatroszenia. Jeśli mamy już rybę wypatroszoną i oskrobaną przechodzimy do przygotowania solanki.
Przygotowanie solanki do ryby
Solanka do pstrąga jest bardzo prosta w przygotowaniu.Do naczynia nalewamy wodę, Na 1 litr wody dodajemy 80g soli. Kiedy sól rozpuści się w wodzie, wkładamy rybę do solanki i całe naczynie wstawiamy do lodówki na około 12 godzin.
Ociekanie i suszenie ryby
Po upływie określonego czasu wyciągamy naszego pstrąga z solanki i suszymy ręcznikiem papierowym, a następnie układamy na kratce lub wieszamy, aby pozostała solanka która pozostała w naszej rybie mogła ścieknąć.
Kiedy pozostała ilość wody z naszej ryby już ocieknie, musimy pozbyć się wilgoci i osuszyć ją. Jeśli używasz wędzarni elektrycznej H&G Smoker może wykorzystać do tego wentylator do osuszania.
Ryba do wędzenia nie może być wilgotna, ponieważ ugotuje się i nie nabierze odpowiedniego koloru.
Wędzenie pstrąga
Do wygrzanej wcześniej wędzarni wkładamy pstrąga. W generatorze dymu uzupełniamy zrębki wędzarnicze, Następnie mamy do wybory dwa sposoby wędzenia pstrąga – na zimno i na gorąco.
Wędzenie pstrąga na zimno
Proces wędzenia ryby na zimno jest to proces czasochłonny, ale pozwala na utrwalenie przydatności produktu do spożycia. Temperatura wędzenia powinna oscylować w granicach 20-25 stopni przez około 12 godzin. Można również wędzić przez kilka dni po 10-12 godzin.
Wędzenie pstrąga na gorąco
Wędzenie na gorąco to metoda zdecydowanie szybsza niż wspomniana wcześniej metoda wędzenia na zimno. Metoda na gorąco odbywa się w otoczeniu wysokiej temperatury i gęstego dymu. Dzięki czemu uzyskamy efekt złocistej skórki.
Wędzenie przeprowadzamy w temperaturze 50 stopni, a pstrąga wędzimy przez około 2-3 godziny. Na koniec wędzenia podnosimy temperaturę w wędzarni do 70 stopni i przez 15 minut podpiekamy rybę.
Ryba po wędzeniu jest gotowa do spożycia, najlepsza jest prosto z wędzarni na ciepło czy na zimno wędzona. Smacznego.
Więcej informacji o metodach wędzenia znajdziesz także w artykułach: