Wędzona sielawa – przepis

wędzone ryby

Przygotowanie ryby rozpoczynamy od wykrawania wnętrzności i usuwania łusek. Następnie dokładnie płuczemy sielawę i umieszczamy ją w solance.
Proporcje solanki to 1 litr wody i 8 dag soli na 1 kg ryby. Rybę w solance zostawiamy w chłodnym miejscu przez 3-4 godziny, aby sól równomiernie się rozprowadziła po całej rybie. Po upływie tego czasu sielawy należy dokładnie spłukać pod bieżącą wodą, można je osuszyć przy użyciu papierowych ręczników, a następnie umieścić na hakach lub rusztach. Przygotowane ryby odstawiamy w przewiewne i zacienione miejsce, aby dobrze wyschły.

Do wędzenia ryb najczęściej używane są zrębki bukowo-olchowe. Wędzenie ryby można przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy sposób to wędzenie na gorąco.

Po uruchomieniu generatora dymu i rozgrzaniu wędzarni do 90°C, wkładamy ryby na około 15-25 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę w wędzarni do 60°C i czekamy 30-45 minut. Po tym czasie wyłączamy wędzarnię i kontynuujemy wędzenie tylko w samym dymie. Po upływie kolejnych 20 minut wyłączamy wszystko i czekamy, aż ryby ostygną.

Drugi sposób to wędzenie na ciepło.

Umieszczamy ryby w wędzarni elektrycznej i uruchamiamy generator dymu, ustawiając temperaturę na 50°C. Po około 3 godzinach ryby nabiorą odpowiedniego koloru, wtedy zwiększamy temperaturę w wędzarni do 90°C, aby wewnętrzna temperatura ryb wynosiła 68-70°C. Po osiągnięciu tej temperatury wyłączamy generator dymu i wędzarnię. Ryby pozostawiamy do wystygnięcia.

W obu przypadkach należy odczekać, aż ryby ostygną, zanim będą gotowe do spożycia. Aczkolwiek zalecamy również, aby spróbować ciepłej ryby prosto z wędzarni.

Smacznego !!!