Kiełbasa drwala z przepisu Marcina Kostrzewskiego

kiełbasa drwala

Od zarania dziejów powstało wiele przepisów kulinarnych, które upodobały się amatorom wędzenia mniej lub bardziej. Testowanie i eksperymentowanie z przyprawami i składnikami w kuchni pozwala na znalezienie tego jedynego smaku. 

Tak właśnie powstała kiełbasa drwala, kiedy to któregoś pięknego dnia Marcin Kostrzewski postanowił stworzyć autorską mieszankę przypraw, stworzył przepis i podzielił się nim wspaniałą i popularną dziś kiełbasę

Sprawdź przepis i przekonaj się dlaczego smak kiełbasy drwala jest tak popularny.

Składniki na kiełbasę drwala 

Mięso: 

  • 1 kg boczku, 
  • 2 kg łopatki, 

Składniki na 1 kg farszu: 

– peklosól 18gr
– pieprz czarny młotkowany 2gr
– czosnek świeży (polski najlepiej) 3gr
– czosnek niedźwiedzi 3gr
– woda lodowata 30-40ml
– jelita wieprzowe 28-30 – około 2m na 1kg mięsa

Warto przygotować sobie wcześniej i odważyć ilość składników do posiadanej ilości mięsa.

Przygotowanie kiełbasy drwala 

Mięso musimy pokroić na mniejsze kawałki, dodajemy wcześniej odważoną peklosól i mieszamy. Przygotowane mięso wstawiamy do lodówki na 24-48 godzin. 

Po upływie określonego czasu przystępujemy do przyprawienia mięsa, dodajemy wszystkie składniki do mięsa jeszcze przed zmieleniem w maszynce i dokładnie mieszamy. 

Tak przygotowane i doprawione mięso możemy zmielić w maszynce na grubym oczku lub szarpaku. Do tak przygotowanej masy dodajemy lodowatą wodę i wyrabiamy, aż masa nabierze kleistości. 

Gdy mamy już wyrobiona masę to możemy przejść do etapu nabijania farszu w jelita. Stosujemy jelita wieprzowe 28-30. Najlepszym sposobem będzie użycie nadziewarki do kiełbas. Nabijamy jelita powoli, aby były wypełnione jednocześnie pozwalając nam na skręcenie na mniejsze kawałki. 

Wędzenie kiełbasy drwala 

Nabita i skręconą kiełbasę wieszamy do osuszenia w rozgrzanej wędzarni. Jeśli masz wędzarnię elektryczną to ułatwi to proces suszenia Kiełbasę osuszamy do uzyskania suchej i ciepłej powierzchni. Następnie dobrze osuszoną kiełbasę, możemy zacząć wędzić dymem ze zrębek bukowo-olchowych, które po upływie 4-5 godzin nadadzą jej pięknego koloru, zapachu i smaku. 

Parzenie kiełbasy drwala

Uwędzoną kiełbasę drwala wyciągamy z wędzarni i możemy zacząć parzyć. Wcześniej jednak przygotuj sobie garnek z wodą o temperaturze około 80 stopni. A następnie umieść kiełbasę w garnku na 15-20 minut. Po tym czasie wyciągnij kiełbasę z garnka i pozostaw do ostygnięcia. 

Możesz spróbować również kiełbasy drwala prosto po parzeniu… uważaj jednak żeby się nie poparzyć. Smak tej kiełbasy dzięki mieszance użytych przypraw i tłustego mięsa jest wręcz wspaniały. 

Sprawdź również jak Marcin Kostrzewski przygotował osobiście kiełbasę drwala -> link

Sprawdź również inne nasze przepisy:

PRZEPIS NA MAKRELĘ WĘDZONĄ W WĘDZARNI

PROSTY I ŁATWY PRZEPIS NA WĘDZONEGO PSTRĄGA

KIEŁBASA Z KARKÓWKI – PRZEPIS

PRZEPIS NA KIEŁBASĘ SZYNKOWĄ

WĘDZONY BOCZEK – PRZEPIS